Słuchanie radia zapewnia czasami przeżycia mistyczne. Jadąc samochodem usłyszałem w dzienniku radiowej Trójki, że z okazji żydowskiego Nowego Roku do Betlejem zawitała Madonna. Informacja elektryzująca. Wiadomo, czym zakończyła się pierwsza wizyta Madonny w Betlejem. Bożym Narodzeniem. Zdziwiło mnie tylko, że tak ważną wiadomość dano na sam koniec dziennika. Widocznie, pomyślałem sobie, to dlatego, żeby nikt publicznego radia nie pomylił z Radiem Maryja. Żeby nie padło podejrzenie o klerykalizm i żeby od razu było widać, a raczej słychać, żeśmy Europejczycy.

Okazało się jednak, że to po prostu chodzi o inna Madonnę. O Madonnę Ciccone, która ma tyle wspólnego z prawdziwą, że też jest ikoną. Jest ikoną pop kultury. Ikona przyjęła ostatnio imię Estera, więc niewykluczone, że nawiedzi w przyszłości Kazimierz nad Wisłą. Na razie przyjechała do Izraela na kongres kabalistów. Kabała po hebrajsku znaczy zapłodnienie, ale też rachunek i jest tajemną nauką o boskim znaczeniu liczb. Estera Madonna Ciccone jest ostatnio adeptką kabały. Przy okazji wytatuowała sobie hebrajskie słowo, którego wymawiać nie wolno, oznaczające Boga, na pośladku. Podobno głusi walą na jej koncerty tylko po to, aby zobaczyć ten tatuaż. Niewidomi natomiast jej występy omijają, nie mając z samego śpiewu nie tylko dostatecznej, ale żadnej przyjemności.

Żyjemy we wspaniałym świecie. Jest on fajny i byczy nie dlatego, że Madonna Ciccone może się tatuować na tyłku i jeździć na kongresy kabalistów do Izraela w żydowski Nowy Rok, ale dlatego że my, mieszkańcy prowincjonalnej Polski, dowiadujemy się o każdym takim epokowym wydarzeniu natychmiast. Nawet jak nie chcemy. I kto powie, żeśmy prowincjusze? Jeszcze trochę, a dzienniki będą się zaczynać od informacji, że Michał Wiśniewski z kółkiem w nosie pojechał do świątyni animistów w Czadzie, uczyć tamtejszych szamanów rzeźbienia totemów i gry na tam-tamie.

Podobno sławną księgę kabały, Sohar, mogą studiować tylko dojrzali adepci, a i tak wielu z nich popada po lekturze w szaleństwo. Wydaje mi się, że i bez znajomości księgi Sohar łatwo jest dziś zwariować. Tak wielu się to w końcu przydarza. -