Niemiecki Trybunał do spraw Socjalnych orzekł, że kasy chorych nie mają obowiązku refundowania zabiegów powiększania i pomniejszania piersi. Jego przewodniczący Wolfgang Dreher oświadczył w uzasadnieniu, że nie istnieją żadne normy dotyczące rozmiaru damskich piersi.

To orzeczenie stanowi prawdziwe wyzwanie dla Unii Europejskiej i jej organów, z wyłączeniem naturalnie piersi. Jak to? Zostało jeszcze coś w Europie, na co nie ma normy? To oburzające. Jest norma dotycząca rączek do spłuczek klozetowych, których kształty i rozmiary mogą kontrolować unijni inspektorzy i w przypadku przekroczenia przepisów nakładać grzywny, a kobiety noszą piersi, jakie która chce. Albo jakie jej tam przypadły. Różnorodność piersi komplikuje produkcję w przemyśle bieliźniarskim. Ponadnormatywne piersi są najczęstszą przyczyną wzrokowego molestowania seksualnego kobiet przez męskich szowinistów, tej prawdziwej plagi współczesności.

Swoją drogą niemiecki trybunał nie pierwszy raz wykazał się wyjątkowym okrucieństwem socjalnym. Kilka lat temu odrzucił skargę pewnego obywatela RFN, który domagał się od urzędu socjalnego pokrycia kosztów operacji wszczepienia włosów na – męskiej tym razem – piersi. Poszkodowany przez los biorca zasiłku socjalnego dowodził, że lekarz zalecił mu częste chodzenie na basen, gdzie przebywają mężczyźni bujnie na piersiach owłosieni, on natomiast jest golutki jak niemowlę, co wpędza go w kompleksy i uniemożliwia znalezienie partnerki. Przypuszczam, że podobne, tylko kobiece, było uzasadnienie skargi odrzuconej teraz przez trybunał – kompleksy, osamotnienie i w rezultacie schorzenia somatyczne, spowodowane wstrząsami psychicznymi.

Pamiętam też, jak trybunał przesądził skreślenie z listy zabiegów refundowanych przez kasy chorych wypełniania ubytków w zębach spowodowanych próchnicą u osób poniżej 25 roku życia. Uzasadnienie – pełna dostępność szczotek i past do zębów, na pozór rozsądne, ale nie do przyjęcia dla nikogo, kto jest wrażliwy społecznie.

Ja kiedyś proponowałem powszechne, na koszt państwa, przenoszenie operacyjne kobiecych piersi na plecy. A to dla wygody w tańcu. Ale to było w kabarecie, a nie w sądzie. -