Na Nowy Rok dostaniemy w upominku od polityków nową instytucję czy też instancję, której brak tak dotkliwie wszyscy odczuwaliśmy. Wczoraj do marszałka Sejmu wpłynął wniosek o rejestrację Zespołu Parlamentarnego na rzecz Przywrócenia Autorytetu Władzy. Według wyjaśnień pierwszego szefa Zespołu, Artura Górskiego, chodzi o wszelką władzę sprawowaną przez jednych nad drugimi, o autorytet instytucji władzy oraz zawodu polityka.

Faktycznie, kiedyś sprawa była prosta, a autorytet wszelkiej władzy wysoki, bo pochodził od Bogai nie można go było kwestionować. Teraz władza pochodzi od ludu i zdemoralizowany tym wyniesieniem lud kręci na władzę nosem, narzeka i wyśmiewa. Nie ma szacunku do polityków, którzy są jego własnymi, a nie bożymi pomazańcami. Ocenia małostkowo funkcjonowanie instytucji władzy ze swojego egoistycznego punktu widzenia. Wystarczy jakaś afera w kręgach władzy, jakaś korupcja, mały przekręt z udziałem polityków, żeby władza była odarta z przynależnego jej majestatu.

Wystarczy, żeby polityk się upił, a już autorytet władzy ląduje w rynsztoku. Niech tylko parę osób w Sejmie bredzi, a już cały parlament staje się obiektem niewybrednych szyderstw. Ledwo kilku polityków wykazuje lekkie objawy niegroźnych odchyleń psychicznych, a już autorytet diabli wzięli i pojawiają się pomysły przeniesienia Sejmu do Tworek. Wystarczy przyjęcie jednej ustawy lub jednej decyzji sprzecznej z tak zwanym zdrowym albo chłopskim rozumem, a już każdy, kto ma rozum, drwi sobie z autorytetu władzy.

Rzeczywiście, tak dalej być nie może. Wszelka władza powinna mieć gigantyczny autorytet tylko z tego powodu, że jest władzą. Każdy polityk powinien się cieszyć szacunkiem, nawet jeśli wypowiada się w telewizji i radiu. Niewątpliwie nowy zespół opracuje projekt ustawy o autorytecie władzy z rejestrem surowych kar dla wszystkich, którzy go podważają. Szacunek wobec polityków powinien być wpisany do konstytucji. Jeśli chodzi o instytucje, to zwracam uwagę posłowi Górskiemu, że największym cieszą się te, w których niemożliwie albo skrajnie trudne jest załatwienie czegokolwiek. Jeśli o mnie chodzi, obdarzam nowy zespół najwyższym szacunkiem i wróżę mu ogromny autorytet.