Sądząc po komentarzach do aktualnego zamieszania politycznego, konieczna będzie jeszcze jedna poprawka do konstytucji. Trzeba będzie do niej wpisać, że prawo pełnienia urzędu prezydenta mają tylko jedynacy.

Idealnym rozwiązaniem byłoby w ogóle dopuszczanie do prezydentury tylko sierot, i to podrzutków pozbawionych jakichkolwiek więzów rodzinnych. Można też spróbować rozwiązania kompromisowego, wzorowanego na dawnych obyczajach w rodzinach chłopskich, w których jeden syn szedł na księdza, drugi do terminu u kowala, trzeci na pisarczyka, a na gospodarstwie zostawał najstarszy. Po tym, czego się naczytałem o zagrożeniach dla demokracji płynących z rodzinnych więzów krwi, zaczynam naprawdę wierzyć, że ratunkiem dla Polski byłoby, gdyby tylko jeden z braci Kaczyńskich zajmował się polityką, a drugi przybijał fleki u szewca. Zresztą większość komentatorów do szewca odesłałaby obu braci. To na ogół są ci, którzy sami zajmują się flekowaniem na zmianę z polerowaniem cholewek, tylko o tym nie wiedzą. Widocznie nie mają rodzeństwa, które zwróciłoby im z braterskim uczuciem uwagę.

Konstytucję mamy niedoskonałą, za to inne przepisy są świetne. Czytelnik (dziękuję) przysłał mi informację, że radni Zabrza odrzucili wniosek o nadanie przebiegającego przez miasto odcinka drogi krajowej 88 imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Radni powołali się na rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji, zgodnie z którym nazwa ulicy może mieć tylko 30 znaków, łącznie z odstępami. Jan Nowak-Jeziorański ma o dwie litery za dużo. Pech dla Kuriera z Warszawy. Gdyby to przewidział, mógłby sobie skrócić nazwisko na Jeziorski.

Choć w sąsiednich Gliwicach złamano dobre prawo i nadano drodze 88 imię Jana Nowaka-Jeziorańskiego, władze Zabrza twierdzą, że kierowały się tylko przepisami, a nie niechęcią do twórcy Radia Wolna Europa.

No to mam radę. Sięgnijcie do dobrych wzorów. Sam widziałem tabliczkę z napisem „ul. K. Wielkiego”. Pomijając przepisy, to spora oszczędność. Skróćcie Jana, a jak to nie wystarczy, to i Nowaka. Wszystko poskracajcie, bo to będzie najtaniej i zgodnie z przepisami. Niech wam zostaną tylko cztery litery. Starczy.